Diodes Incorporated SBRT10M50SP5-13
Part No.:
SBRT10M50SP5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
AetrixSBRT10M50SP5-13.pdf
Description:
DIODE SBR 50V 10A POWERDI5
Comments
SBRT10M50SP5-13 Specifications
Package/Case:
PowerDI™ 5
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C