Diodes Incorporated SBRT15M50AP5-7
Part No.:
SBRT15M50AP5-7
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
AetrixSBRT15M50AP5-7.pdf
Description:
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5
Comments
SBRT15M50AP5-7 Specifications
Series:
TrenchSBR
Package/Case:
PowerDI™ 5
Product Status:
Obsolete
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 15 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C