SMC Diode Solutions SD125SB45A.T
Part No.:
SD125SB45A.T
Datasheet:
AetrixSD125SB45A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 15A DIE
Comments
SD125SB45A.T Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
800pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)