SMC Diode Solutions SD125SC150A.T
Part No.:
SD125SC150A.T
Datasheet:
AetrixSD125SC150A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 15A DIE
Comments
SD125SC150A.T Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
200°C (Max)