SMC Diode Solutions SD175SA30B.T1
Part No.:
SD175SA30B.T1
Datasheet:
AetrixSD175SA30B.T1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 30A DIE
Comments
SD175SA30B.T1 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
2200pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C