SMC Diode Solutions SD175SA45A.T
Part No.:
SD175SA45A.T
Datasheet:
AetrixSD175SA45A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 30A DIE
Comments
SD175SA45A.T Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
1600pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)