SMC Diode Solutions SD175SC100A.T
Part No.:
SD175SC100A.T
Datasheet:
AetrixSD175SC100A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A DIE
Comments
SD175SC100A.T Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
1000pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
200°C (Max)