SMC Diode Solutions SD175SC200A.T2
Part No.:
SD175SC200A.T2
Datasheet:
AetrixSD175SC200A.T2.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 30A DIE
Comments
SD175SC200A.T2 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
600pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 200°C