SMC Diode Solutions SD200SA30B.T
Part No.:
SD200SA30B.T
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
Die
Datasheet:
AetrixSD200SA30B.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 60A DIE
Comments
SD200SA30B.T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
3300pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C