SMC Diode Solutions SD200SC100A1.T1
Part No.:
SD200SC100A1.T1
Datasheet:
AetrixSD200SC100A1.T1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 60A DIE
Comments
SD200SC100A1.T1 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
1500pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 200°C