SMC Diode Solutions SDURB30Q60
Part No.:
SDURB30Q60
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AetrixSDURB30Q60.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
Comments
SDURB30Q60 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C