SMC Diode Solutions SICRD10650CT
Part No.:
SICRD10650CT
Datasheet:
AetrixSICRD10650CT.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 5A DPAK
Comments
SICRD10650CT Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 5 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C