SMC Diode Solutions SICRD5650
Part No.:
SICRD5650
Datasheet:
AetrixSICRD5650.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 5A DPAK
Comments
SICRD5650 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 5 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C