SMC Diode Solutions SICRD6650
Part No.:
SICRD6650
Datasheet:
AetrixSICRD6650.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 6A DPAK
Comments
SICRD6650 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 6 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
150pF @ 5V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C