Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J11A-E3/5A
Part No.:
SMA5J11A-E3/5A
Datasheet:
AetrixSMA5J11A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Comments
SMA5J11A-E3/5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.5A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)