Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J13A-E3/5A
Part No.:
SMA5J13A-E3/5A
Datasheet:
AetrixSMA5J13A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Comments
SMA5J13A-E3/5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)