Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J14A-E3/61
Part No.:
SMA5J14A-E3/61
Datasheet:
AetrixSMA5J14A-E3/61.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Comments
SMA5J14A-E3/61 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.6A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)