Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J16A-E3/5A
Part No.:
SMA5J16A-E3/5A
Datasheet:
AetrixSMA5J16A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Comments
SMA5J16A-E3/5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.2A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)