Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J24A-E3/61
Part No.:
SMA5J24A-E3/61
Datasheet:
AetrixSMA5J24A-E3/61.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Comments
SMA5J24A-E3/61 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.9A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)