Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J33A-E3/5A
Part No.:
SMA5J33A-E3/5A
Datasheet:
AetrixSMA5J33A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Comments
SMA5J33A-E3/5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.4A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)