Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J33CA-E3/5A
Part No.:
SMA5J33CA-E3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA5J33CA-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Comments
SMA5J33CA-E3/5A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.4A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)