Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J40A-E3/61
Part No.:
SMA5J40A-E3/61
Datasheet:
AetrixSMA5J40A-E3/61.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Comments
SMA5J40A-E3/61 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)