Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J7.5A-E3/5A
Part No.:
SMA5J7.5A-E3/5A
Datasheet:
AetrixSMA5J7.5A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC
Comments
SMA5J7.5A-E3/5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)