Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA5J8.5A-E3/61
Part No.:
SMA5J8.5A-E3/61
Datasheet:
AetrixSMA5J8.5A-E3/61.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AC
Comments
SMA5J8.5A-E3/61 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34.7A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)