Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F10A-M3/6A
Part No.:
SMA6F10A-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AetrixSMA6F10A-M3/6A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 19.6VC DO221AC
Comments
SMA6F10A-M3/6A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
184A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)