Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F16A-M3/6A
Part No.:
SMA6F16A-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMA6F16A-M3/6A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 29.5VC DO221AC
Comments
SMA6F16A-M3/6A Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
119A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)