Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F18A-M3/6B
Part No.:
SMA6F18A-M3/6B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AetrixSMA6F18A-M3/6B.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 33.2VC DO221AC
Comments
SMA6F18A-M3/6B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)