Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMB10J14A-M3/5B
Part No.:
SMB10J14A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMB10J14A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Comments
SMB10J14A-M3/5B Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.1A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)