Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMB10J18A-M3/52
Part No.:
SMB10J18A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AetrixSMB10J18A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Comments
SMB10J18A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34.2A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)