Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG10A-M3/5B
Part No.:
SMBG10A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG10A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO215AA
Comments
SMBG10A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)