Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG110A-E3/52
Part No.:
SMBG110A-E3/52
Datasheet:
AetrixSMBG110A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC DO215AA
Comments
SMBG110A-E3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)