Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG12A-M3/52
Part No.:
SMBG12A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG12A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO215AA
Comments
SMBG12A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)