Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG130A-M3/52
Part No.:
SMBG130A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG130A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC DO215AA
Comments
SMBG130A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)