Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG13A-M3/52
Part No.:
SMBG13A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG13A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO215AA
Comments
SMBG13A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)