Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG14A-M3/52
Part No.:
SMBG14A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG14A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO215AA
Comments
SMBG14A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)