Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG150A-M3/52
Part No.:
SMBG150A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG150A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO215AA
Comments
SMBG150A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)