Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG16A-M3/5B
Part No.:
SMBG16A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG16A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AA
Comments
SMBG16A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)