Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG188A-E3/52
Part No.:
SMBG188A-E3/52
Datasheet:
AetrixSMBG188A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 328VC DO215AA
Comments
SMBG188A-E3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)