Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG188A-M3/52
Part No.:
SMBG188A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AetrixSMBG188A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 328VC DO215AA
Comments
SMBG188A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)