Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG18A-M3/52
Part No.:
SMBG18A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG18A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO215AA
Comments
SMBG18A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)