Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG26A-M3/52
Part No.:
SMBG26A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG26A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO215AA
Comments
SMBG26A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)