Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG28A-M3/52
Part No.:
SMBG28A-M3/52
Datasheet:
AetrixSMBG28A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO215AA
Comments
SMBG28A-M3/52 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)