Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG33A-M3/5B
Part No.:
SMBG33A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG33A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO215AA
Comments
SMBG33A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)