Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG36A-M3/52
Part No.:
SMBG36A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AetrixSMBG36A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO215AA
Comments
SMBG36A-M3/52 Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
TransZorb®
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)