Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG40A-M3/52
Part No.:
SMBG40A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AetrixSMBG40A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO215AA
Comments
SMBG40A-M3/52 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)