Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG45A-M3/5B
Part No.:
SMBG45A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG45A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO215AA
Comments
SMBG45A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)