Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG48A-M3/5B
Part No.:
SMBG48A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG48A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO215AA
Comments
SMBG48A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)