Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG51A-M3/5B
Part No.:
SMBG51A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG51A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AA
Comments
SMBG51A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)