Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG54A-M3/5B
Part No.:
SMBG54A-M3/5B
Datasheet:
AetrixSMBG54A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO215AA
Comments
SMBG54A-M3/5B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)