Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG64A-E3/52
Part No.:
SMBG64A-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AetrixSMBG64A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO215AA
Comments
SMBG64A-E3/52 Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
TransZorb®
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)